top of page

Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Güncelleme tarihi: 5 Eki 2023

Son zamanlarda vücuttaki istenmeyen kıllardan kurtulmak için en çok yaptırılan işlem olan lazer epilasyon hakkında merak ettiklerini yanıtladık.


Buradaki sorular Estefit Güzellik ve Yaşam Merkezi'ne Safranbolu, Karabük ve çevresindeki il ve ilçelerden gelen danışanların en sık sorduğu sorulardan derlenmiştir.

Lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen kıllardan kurtulmanın en etkili ve en güvenli yoludur.

Estefit Güzellik ve Yaşam Merkezi bu yazının yazıldığı tarihe kadar yaklaşık 6 yıldır lazer etkililik, güvenlik, dürüstlük ve müşteri memnuniyeti ilkeleri ile epilasyon hizmeti vermektedir.


Lazer Epilasyon Hakkında Sık Sorulan Sorular


1. Lazer epilasyon kanser yapar mı?

Hayır. Lazer epilasyon onlarca yıldır uygulanıyor ve lazer epilasyonun kanser yaptığına dair bir bulguya rastlanmamıştır. Lazer ışınları sadece ışıktır; radyasyon, radyo dalgası, mikrodalga ve herhangi bir kimyasal içermez.


2. Lazer epilasyon üreme organlarına zarar verir mi?

Hayır. Lazer epilasyonun üreme organlarına zarar verebilmesi mümkün değildir. Lazer ışını deride 1 mm kadar ilerleyebilir. Üreme organları kadınlarda karın içinde en az 6 cm derindedir. Dış üreme organlarına da herhangi bir zararı yoktur.


3. Lazer lenf bezlerine zarar verir mi?

Hayır. Lazer epilasyonun lenf bezlerine zarar verebilmesi mümkün değildir. Lazer ışını deride 1 mm kadar ilerleyebilir. Lenf bezleri en az 2 cm derindedir.


4. Hamilelikte lazer epilasyon yapılır mı?

Hamilelere lazer epilasyon uygulaması ile yeterli çalışma ve kanıt yoktur. Bu sebeple lazer epilasyonun hamilelerde nasıl bir etkiye sebep olabileceği ve düşüğe sebep olup olmayacağı ile ilgili bilgi yoktur. Bu sebeple hamilelere lazer epilasyon yapılmaz.


5. Emzirenlere lazer epilasyon yapılır mı?

Evet. Emzirme döneminde lazer epilasyon yapılmasında bir mahsur yoktur.


6. Regl döneminde lazer epilasyon yapılır mı?

Evet. Regl döneminde lazer epilasyon yapılmasında bir mahsur yoktur. Hijyenik sebeplerle özel bölgeye lazer epilasyon yapılmaz. Ağrıya hassas kişilerde regl döneminde ağrı hassasiyeti daha çok artabilir.


7. Benlere lazer epilasyon yapılır mı?

Lazer epilasyon sırasında benler beyaz kalem ile boyanır ve üzerlerine atış yapılmaz. Benlerin çevresine lazer epilasyon işlemi uygulanabilir.


8. Dövme üstüne lazer epilasyon yapılır mı?

Hayır. Lazer epilasyon sırasında dövemeler beyaz kalem ie boyanır ve üzerlerine atış yapılmaz. Dövmelerin çevresine lazer epilasyon işlemi uygulanabilir. Dövmelere lazer ışını atılırsa yanık oluşur ve dövme deforme olur.


9. Bronz tene lazer epilasyon yapılır mı?

Hayır. Güneş banyosu ve solaryumdan 3 hafta sonra lazer epilasyon yapılabilir. Bu durum estetisyenler tarafından değerlendirilir ve daha uzun süre beklenmesi de gerekebilir. Bronz tene lazer uygulaması yanıklara ve lekelere sebep olabilir. Bazı cihazlarla lazer epilasyon uygulanabileceği belirtilse de uygulama risklidir ve istenen sonucu sunmaz.


10. Hassas ciltlere lazer epilasyon zarar verir mi?

Bu cildin hassasiyetine bağlı olarak değişir. Görünmeyen bir cilt bölgesine birkaç atış yapılarak cildin tepkisi gözlenebilir. Genel olarak tüm ciltlere lazer epilasyon yapılabilir.


11. Ergenlik döneminde lazer epilasyon yapılır mı?

18 yaş altına 14 yaşından sonra ailesinin de izni ile lazer epilasyon yapılabilir. 18 yaş altına genellikle çok önerilmez fakat aşırı tüylenmeden rahatsız olan gençlere lazer epilasyon konfor sağlar ve kendilerine güvenini sağlar. Hormonal olarak çok aktif olan bu dönemde lazer epilasyon yetişkinlerdeki kadar başarılı olmayabilir.


12. Hormonal sebeplere bağlı aşırı kıllanmada lazer epilasyon yapılabilir mi?

Evet. Hormonal bozukluğa bağlı ya da sebebi bilinmeyen aşırı kıllanmada lazer epilasyon yaptırılması kişiye konfor sağlar. Bu kişilerde lazer epilasyon başarısı değişkendir. Bazı kişilerde çok iyi sonuçlar alınırken bazı kişilerde kıllar azaltılabilir. Bu kişilerin belli zamanlarda tekrar lazer epilasyon ihtiyacı olabilir.


13. Kıl dönmesi ve kıl kökü iltihaplarında lazer epilasyon yapılabilir mi?

Evet. Kıl dönmesinin ve kıl kökü iltihabının aktif dönemlerinde yapılamaz ama bu sorunlar tedavi sonrası tekrarlıyorsa aktif iltihap olmayan dönemlerde kıl dönmesini ve kıl kökü iltihabını engellemek için lazer epilasyon yapılabilir.


14. Varislerin üstüne lazer epilasyon yapılır mı?

Evet. Varis damarları lazer epilasyon ışınlarının ulaştığı derinliğin daha altındadır.


15. Meme ucundaki kıllara lazer epilasyon zarar verir mi?

Hayır. Lazer epilasyon bu bölgede etkili ve güvenli şekilde uygulanabilir.

150 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page