top of page

SOĞUK LİPOLİZ

Estefit Safranbolu Güzellik ve Yaşam Merkezi'nde bölgesel incelmede kullandığımız yöntemlerden biri de dünyadaki en son teknoloji olan soğuk lipoliz uygulamasıdır.

Bölgesel incelme nedir?

 

Bölgesel incelme spor ve diyete rağmen zor eriyen belli bir bölgedeki yağlar için tercih edilen yağ dokusunu azaltıcı uygulamalardır. Bölgesel incelme bir kilo verme yöntemi değildir. Bölgesel incelme yağ fazlalıklarınızı gidermeyi amaçlar. Kilo vermek için diyet ve egzersiz önerilmektedir. Bölgesel incelme işlemleri yaptırırken de diyet ve egzersiz yapmanız incelmelerinizin daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Bu işlemleri yaptırırken yağ atılımını hızlandırmak için de bol su tüketilmesi önerilmektedir.

 

Bölgesel incelme yöntemleri ile herhangi bir diyet ya da egzersiz yapmasanız da aynı şekilde kalori alarak ve aynı şekilde fiziksel aktivitede bulunarak da incelebilirsiniz.

Bölgesel incelme yöntemleri nelerdir?

 

Bölgesel incelmede cerrahi, medikal ve kozmetik olarak üçe ayrılır. Cerrahi yöntem liposuction ameliyatlarıdır. Medikal yöntemlerde yağ dokusuna yağ eritici çeşitli maddeler enjekte edilerek yapılmaktadır. Estefit olarak kozmetik yöntemleri kullanıyoruz.

Bölgesel incelmede kozmetik yöntemler enerji bazlı cihazlarla yapılan işlemlerdir. Bu işlemler mekanik titreşim masajı (G5), ses enerjisi (kavitasyon), radyofrekans, galvanik akım, lazer lipoliz, soğuk lipoliz gibi yöntemlerdir. Soğuk lipoliz haricindeki diğer tüm yöntemler yağ dokusunun ısınması ile yağ dokusundan kurtulmaya yarar.

Son dönemde tüm vücutta inceltme yaptığı iddia edilen titreşimli cihazlar bölgesel incelme cihazları olarak kabul edilmezler çünkü bu cihazlar ödem atışını sağlar. Bölgesel incelme belirli bir bölgedeki yağ dokusunu hedef alarak yapılır. Bu tip cihazlarla diyet yapmadan incelme mümkün olmayacaktır. Diyet ve egzersiz yaparak kilo kaybederseniz, tüm vücudunuzdaki yağ dokuları da azalacaktır. Bölgesel incelmenin amacının diyet ve egzersize rağmen erimeyen yağlar olduğunu unutmayın.

Soğuk lipoliz nedir?

Soğuk lipoliz yağ dokusunu dondurarak yağ hücrelerinin ölüme gitmesine sebep olarak bölgesel incelme yapan işlemdir. Bu işlem için soğuk lipoliz cihazı kullanılır. Estefit Safranbolu Güzellik ve Yaşam Merkezi'nde uyguladığımız soğuk lipoliz uygulamasında FDA onaylı Clatuu 360 adlı cihazı kullanıyoruz. Soğuk lipoliz işlemi uygun cihazlarla yapıldığında son derece güvenli bir işlemdir. Ülkemizde maalesef yeterli denetimle yapılmadığı için uygun olmayan cihazlar da kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz cihazının markasını internet arama motorlarına yazarak cihazı kimlerin kullandığını görebilirsiniz ve bu referanslarla iyi bir cihaz olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tüketicinin yanıltıldığı bir diğer durumda soğuk lipoliz olmayan işlemlere soğuk lipoliz adı verilmesidir. 

Soğuk lipoliz hangi bölgelere yapılır?

Soğuk lipoliz vücutta 2,5 cm'den kalın yağ dokusu olan her bölgeye yapılabilir. Soğuk lipoliz ile en çok tercih edilen bölgeler:

 • Basen

 • İç Bacak

 • Popo​

 • Alt Karın (Sezeryan sonrası oluşan alt karın)

 • Üst Karın

 • Yan Simitler

 • Bel

 • Erkekte meme

 • Sırt bölgesi (sütyen altında kalan yağlar)

 • Üst Kol

Soğuk Lipoliz Bölgeleri

Soğuk lipoliz kimler için uygundur?

 

Soğuk lipoliz uygulaması özellikle çok zamanı olmayan kişiler için uygundur. Bu kişiler tek seanslık soğuk lipoliz işlemiyle istedikleri bölgedeki yağ fazlalıklarından kurtulabilirler. Soğuk lipoliz uygulamamızı heykeltraş yöntemiyle de kombine ederek çok daha hızlı ve etkili sonuçlar alabiliyoruz. Soğuk lipoliz sonrası heykeltraş işlemi yaptığımızda daha az heykeltraş seansı ile istenen sonuçlar alınabilir. Soğuk lipoliz işleminin tek dezavantajı sıkılaştırıcı bir işlem olmamasıdır. Sıkılaşma ihtiyacı için de soğuk lipoliz sonrası heykeltraş işlemini öneriyoruz.

Soğuk lipoliz kimler için uygun değildir?

 • Soğuk allerjisi olanlar

 • Soğuk ile gelişen hastalığı olanlar (paroksismal noktürnal hematüri)

 • Raynaud Sendromu olanlar

 • Kan dolaşımında bozukluk olanlar

 • Yara iyileşmesinde bozukluk olanlar

 • Yeni kalp krizi geçirenler

 • Hamileler

Soğuk lipoliz ağrılı mıdır?

Soğuk lipoliz başlığı takıldıkta sonra ilk 5 dakika soğuğa bağlı hafif bir ağrı hissedilir ve daha sonra soğuk anestezisi geliştiği için ağrı hissedilmez. Başlık çıkarılınca yapılan masaj sırasında 1-2 dk ağrı hissedilebilir.

Soğuk lipoliz zararlı mıdır?

 

Soğuk lipoliz FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı bir bölgesel incelme yöntemidir. Soğuk lipoliz yöntemi FDA tarafından güvenli ve bölgesel incelme için etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Soğuk lipoliz işlemi sonrası günlük yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Soğuk lipoliz nasıl yapılır?

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır

Uygulama öncesi, uygulama bölgesi hazırlanır ve işleme uygun hale getirilir. Daha sonra uygulama yapılacak bölgeye antifrizli özel solüsyonlar emdirilmiş ve soğuk lipoliz işlemi için üretilmiş özel bir mendil serilir. Bu mendil soğuk lipoliz sırasında cildinizin zarar görmemesi için önemlidir. Eğer uygun bir mendil seçilmezse ciltte soğuk yanığı oluşma ihtimali yüksektir. Maalesef maliyet düşürme amaçlı soğuk lipoliz işlemine uygun olmayan mendil kullanımına da rastlıyoruz.

Özel mendil ile cilt örtüldükten sonra mendil üzerine soğuk lipoliz cihazının başlığı konulur ve vakum ile cilt cihaz başlığı içerisine çekilir. Bu vakum yalnızca yağ dokusunun donmasını da sağlar. Böylece iç organlarınız için bir risk oluşmaz. Yeterli vakum uygulanıp başlık bölgeye sabitlendikten sonra -3 ile -9 santigrat derece arasında soğuk uygulanmaya başlanır. Soğuk uygulama işlemi 30-60 dk sürer. Bu süreçte herhangi bir kişi ile başka müdahale yapılmaz.  Soğuk uygulaması sırasında kişi soğuğa bağlı olarak ilk 5 dakika hafif ağrı duyabilir. 5 dk sonra soğuk anestezisi gelişir ve herhangi bir ağrı duyulmaz.

İşlem sonunda cihaz vakumu keser ve başlık serbest kalır. Başlık bölge üzerinden alınır ve donmuş yağ dokusuna 5 dk masaj yapılarak donmuş kitle dağıtılır ve bölgenin ısınması sağlanır. İşlem sonrası kişi günlük yaşamına devam edebilir.

Soğuk lipoliz ne kadar sürer?

Soğuk lipoliz işlemi sırasında aynı anda en fazla 2 başlık takılabilir. Her 2 başlık için ortalama 1 saat süre gerekir. 3-4 başlık 2 saat, 5-6 başlık 3 saat ve 7-8 başlık 4 saat sürer. Başlıkların hepsi farklı bölgelere olmak kaydıyla bir günde hepsi ya da günlere yayılmış şekilde takılabilir.

Soğuk lipoliz seans aralıkları ne olmalı ve kaç seans olmalı?

Soğuk lipoliz tek seanslık bir işlemdir ve ihtiyaç halinde kişiden kişiye değişmekle beraber aynı bölgeye en erken 1 ay sonra tekrar başlık takılabilir. Farklı bölgelere istenildiği zaman başlık takılabilir.

Soğuk lipoliz uygulaması sonrası ne yapmam gerekir?

Uygulama sonrası günlük yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Uygulama bölgesinde kızarıklık ya da hafif morluk olabilir. Bu durum en geç 1 hafta içerisinde geçecektir. Uygulama bölgesinde hareket ederken çok hafif bir rahatsız edici his yaşanabilir. Bu his de en geç 1 hafta içerisinde geçecektir. Uygulama bölgesinde dokunmaya karşı his kaybı gelişebilir. Bu his kaybı en geç 2 hafta içerisinde düzelecektir.

Daha detaylı bilgi için Soğuk Lipoliz için Aydınlatılmış Onam Formu'na göz atabilirsiniz.

Soğuk lipoliz fiyatları nedir?

Bölgesel İncelme ve Vücut Bakımlarımız

bottom of page